Domov/Home
REGIÓNY SLOVENSKA - Abov - Hont - Horehronie - Podpoľanie - Dolné Pohronie a Poiplie - Šariš  - Spiš  

DOBŠINÁHistória a súčasnosť


Dobšiná, staré banícke mesto leží v severozápadnej časti okresu Rožňava. Bolo založené v 13. storočí ako slovenská osada rodom Bebekovcov. Archívne dokumenty označujú Dobšinú ako prvé oceliarske mesto Uhorska. V ťažbe rúd a železiarstve vrcholom prosperity bolo 17. a 18. storočie. V Dobšinej už v roku 1680 bola postavená prvá vysoká pec na Slovensku. Bolo tu známe latinské lýceum, na ktorom študovali významné osobnosti nášho literárneho života ako Pavol Jozef Šafárik, Juraj Palkovič, Karol Kuzmány a iní. V súčasnosti je budova sídlom SOU. Okrem učilišťa je v meste zriadené gymnázium a základná škola nesúca meno objaviteľa Dobšinskej ľadovej jaskyne Ing. Ruffíniho. Dnes je Dobšiná mestečkom, v ktorom žije okolo 5100 obyvateľov. Títo pracujú v miestnych podnikoch, pílach a v malých súkromných firmách pôsobiacich na území mesta. V súčasnosti sa hospodárstvo preorientovalo na pestovanie drevín, ťažbu drevnej hmoty a jej spracovanie.

Svedkami slávnej minulosti Dobšinej je viacero pamiatok. Jednou z nich je starý gotický evanjelický kostol z roku 1480. Bol viackrát opravovaný, a tak pôvodne gotický kostol nadobudol výzor novogotického kostola. V interiéri sa nachádza okrem iného chrámový dvojmanuálový orgán z 19. storočia. Rímskokatolícky kostol pochádza z roku 1792. V interiéri kostola nájdete mramorovú Sochu Ukrižovaného od významného sochára J. Fadruzsa. Budova radnice – dnešné sídlo mestského úradu, bola postavená v roku 1870. V strede budovy sa nachádza nádvorie so vstavaným schodišťom, ktoré je kryté zrkadlovou klenbou so sklom. Na okraji mesta môžete nájsť rozptýlenú zástavbu s pozostatkami starých hámrov, mlyna a píly.

Medzi zaujímavosti mesta patrí aj dobšinské vodné dielo - vysokotlaková elektráreň s prečerpávaním, ktorá tlakovým potrubím privádza, spracúva a v čase prebytku energie čerpá späť vodu z nádrže Palcmanská Maša, pričom sa prekonáva výškový rozdiel 244 m.

Každoročne sa v meste oslavujú Turíce - sviatok baníctva. Uchovávajú krásnu myšlienku humánnosti BRATSTVA. Ďalším známym a pravidelným podujatím sú Medzinárodné automobilové preteky do vrhu Dobšinský kopec.

Neďaleko mesta sa nachádza celoročne využité športovo-rekreačné stredisko„Alweg Dobšiná“. Ubytovanie ponúka v murovaných a drevených chatkách a v turistickej ubytovni. V zime sú k dispozícii dva lyžiarske vleky a udržiavané zjazdovky.

Dobšiná, mesto starých baníckych tradícií, otvára pohostinnú náruč všetkým svojim návštevníkom.Print/Tlačiť